Modeling activity sheet

From KNILT

The modeling activity sheet I used was adapted from a colleague's pre-algebra quiz about linear equations. Since she did not have a digital copy, I just made changes in class while going through the activity. On this page I have provided all of the questions, pictures, and solution methods.

REASONING WITH TWO-STEP EQUATIONS


Directions: Working with your partner, write equations using variables to describe the situations in each problem.

1. There are 8 presents on a table, and each present weighs the same amount. Combined, the presents weigh 24 pounds. How much does one present weigh? (Even if you can solve this without an algebraic phrase, use a variable to write an equation).

2. 3 of the presents on the table are replaced by 3 books. Now the total weight is 42 pounds. How much does each book weigh?

3. Jackie and Danny went shopping. Jackie bought 5 pens for $15, and Danny bought 2 pens and 6 toy cars for $48.
a) If each pen costs the same amount, how much does each pen cost?
b) How much does one toy car cost if they are all the same price?

4. 7 pumpkins, each weighing the same, weigh 49 pounds total. 4 of these pumpkins, plus 8 starfish, weigh 52 pounds. Find the weight of 1 starfish.