Difference between revisions of "Modeling activity sheet"
J. McCarthy (talk | contribs) |
J. McCarthy (talk | contribs) |
||
Line 11: | Line 11: | ||
2. 3 of the presents on the table are replaced by 3 books. Now the total weight is 42 pounds. How much does each book weigh? <br/> <br/> | 2. 3 of the presents on the table are replaced by 3 books. Now the total weight is 42 pounds. How much does each book weigh? <br/> <br/> | ||
− | 3. | + | 3. Jackie and Danny went shopping. Jackie bought 5 pens for $15, and Danny bought 2 pens and 6 toy cars for $48. <br/> |
+ | a) If each pen costs the same amount, how much does each pen cost? <br/> | ||
+ | b) How much does one toy car cost if they are all the same price? <br/> <br/> | ||
+ | |||
+ | 4. |
Revision as of 19:07, 1 December 2011
The modeling activity sheet I used was adapted from a colleague's pre-algebra quiz about linear equations. Since she did not have a digital copy, I just made changes in class while going through the activity. On this page I have provided all of the questions, pictures, and solution methods.
REASONING WITH TWO-STEP EQUATIONS
Directions: Working with your partner, write equations using variables to describe the situations in each problem.
1. There are 8 presents on a table, and each present weighs the same amount. Combined, the presents weigh 24 pounds. How much does one present weigh? (Even if you can solve this without an algebraic phrase, use a variable to write an equation).
2. 3 of the presents on the table are replaced by 3 books. Now the total weight is 42 pounds. How much does each book weigh?
3. Jackie and Danny went shopping. Jackie bought 5 pens for $15, and Danny bought 2 pens and 6 toy cars for $48.
a) If each pen costs the same amount, how much does each pen cost?
b) How much does one toy car cost if they are all the same price?
4.